Organisation/Personnel Search for Catholic Online Directory
 
Name:Most Rev William Goh, DD
Ordination Date:01 May 1985
Address:Archbishop's House 31 Victoria Street Singapore 187997
Telephone:+65 6895 1555; Fax +65 6895 1551
Email:[email protected]
 
ADDITIONAL INFO
Ordained Priest : 01 May 1985
Appointed Coadjutor Archbishop : 29 December 2012
Episcopal Ordination : 22 February 2013
Appointed Archbishop of Singapore : 18 May 2013
     
NATIONAL & INTERNATIONAL APPOINTMENTS    
Bishop-member, FABC- Office of Theological Concerns (OTC)   2013 to present
Episcopal President, Bishops Conference (MSB) for Consecrated Life   2015 to present
Episcopal President, Bishops Conference (MSB) for Apostleship of the Sea   2015 to present
Member, National Steering Committee (NSC) on Racial & Religious Harmony   2013 to present
Member, Presidential Council for Religious Harmony   15 Sept 2014 to present
Member, Presidential Council for Minority Rights   2 Apr 2015 to present

* Note:
Spot a mistake in our directory? Tell us about it